תאונות דרכים וחבויות

מבחן ידע בנושא "תאונות דרכים וחבויות" (סמנו את התשובה המתאימה):

 1. מה חשוב לעשות לאחר מעורבות בתאונת דרכים?

  תיעוד מקום האירוע, קבלת טיפול רפואי ודיווח על כל הפגיעות, הגשת תלונה במשטרה, שמירת כל החומר הרפואי והוצאות נלוות. בנוסף, לקחת פרטים מהמעורבים בתאונה.תיעוד מקום האירוע, הגשת תלונה במשטרה, שמירת כל החומר הרפואי והוצאות נלוות, לקחת פרטים מהמעורבים בתאונה. אם המעורב לא נפצע – אין סיבה ללכת לקבל טיפול רפואי.אם אין פגיעה קריטית, אפשר לנסוע הביתה ולנוח לאחר החוויה הלא נעימה.אף תשובה אינה נכונה.

 2. פגע בי רכב שלא היה לו ביטוח. האם יש גורם אחר שאפשר לתבוע?

  לא. אם לבעל הרכב לא היה ביטוח, אין את מי לתבוע.כן, אפשר לתבוע את "קרנית" קרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים.

 3. בני יצא מבית הספר ובדרכו הביתה נפגע בידי מכונית חולפת. האם אוכל לתבוע בגין פוליסת תאונות אישיות - תלמידים?

  לא, פוליסת תאונות אישיות תלמידים אינה מכסה מקרים של תאונות דרכים.כן, פוליסת תאונות אישיות תלמידים מכסה מקרים 24 שעות 7 ימים בשבוע, גם מחוץ למוסד הלימודים.

 4. רוכב בקורקינט חשמלי פגע באשתי בעמוד השדרה ונגרמה לה נכות רפואית בשיעור 30% ! האם אירוע הדריסה מוכר כתאונת דרכים ואוכל לתבוע אותה?

  כן. פגיעת קורקינט חשמלי היא תאונת דרכים על כל המשתמע, ולכן יש לתבוע בהתאם.לא, קורקינט לא מוגדר בחוק הפלת"ד ככלי רכב מנועי, ולכן זו לא תאונת דרכים.

 5. שכבת כיתה ו' בבית הספר יצאה לטיול שנתי. שמואל, הורה מלווה, נפל ממדרגות האוטובוס ונגרם לו נזק בריאותי. האם שמואל זכאי לתבוע מתוקף תאונות אישיות תלמידים?

  לא, פוליסת תאונות אישיות תלמידים כשמה כן היא, לתלמידים. שמואל הוא הורה מלווה וקיימים גורמים אחרים שהוא יכול לתבוע , אך לא מכח תאונות תלמידים.לא, נפילה ממדרגות אוטובוס אינה עילה לתביעה, אף אם נגרם לשמואל נזק משמעותי.כן, פוליסת תאונות אישיות תלמידים תקפה גם למקרים של הורה מלווה הקשור בפעילות של המוסד הבית ספרי ושהנזק נגרם לו בעת מילוי תפקידו כמלווה.כן, פוליסת תאונות תלמידים תקפה על כל התלמידים במערכת החינוך הממלכתית ועל הוריהם בכל פעילות שקשורה בבית הספר.

 6. שמרית הלכה ברחוב כשלפתע מעדה ונפלה. לאחר שצילמה את מקום הנפילה (התברר שאבני המדרכה היו שבורות), התפנתה לבית החולים לטפל בברך שנפגעה ואף גרמה לה להיעדר מעבודתה במשך ארבעה חודשים. האם שמרית יכולה לתבוע ואת מי?

  כן, שמרית יכולה לתבוע תביעת נזיקין את הרשות המקומית על הנזקים שנגרמו לה.לא, נפילה ברחוב היא דבר שבשגרה. שמרית הייתה צריכה ללכת בזהירות ולשים לב למדרכה שבורה. לא בכל נפילה צריך לתבוע את העירייה.כן, שמרית יכולה לתבוע פיצוי מפוליסת אובדן כושר עבודה, במידה וברשותה.תשובות א ו-ג' נכונות.

 7. במהלך חופשת הקיץ יצאו חניכי הקייטנה לפעילות במקום מוסדר של טרמפולינות שבמהלכה שבר אחר הילדים את רגלו, נגרם לו נזק בחוליות הצוואר והוא מרותק לכסא גלגלים. לאחר שהתברר כי המקום לא קיבל אישורי בטיחות נדרשים, הוריו של הקטין רוצים להגיש תביעה אך לא יודעים את מי יוכל לתבוע?

  ילדים קופצים ונפגעים, לא בכל מקרה של נזק צריך להגיש תביעה.המוסד לביטוח לאומי, ביטוח תאונות אישיות תלמידים. מפעילי הקייטנה והטרמפולינה לא אחראים.המוסד לביטוח לאומי, ביטוח מחלות קשות, ביטוח תאונות תלמידים, מפעילי הטרמפולינות.המוסד לביטוח לאומי, ביטוח תאונות אישיות תלמידים, תביעת נזיקין נגד מפעילי הקייטנה וכנגד מפעילי הטרמפולינות.

 8. חוק הפלת"ד קובע אחריות מוחלטת. כלומר:

  כל מי שנפגע בתאונת דרכים יהיה זכאי לפיצוי רק אם יוכיח שהוא לא אשם.כל מי שנפגע בתאונת דרכים יהיה זכאי לפיצוי ללא בחינת שאלת האחריות / האשם בתאונה.מי שנהג ברכב ופגע באדם אחר לא זכאי לפיצוי כי הוא האחראי לתאונה.אדם שנפגע כתוצאה מהתנהגות רשלנית שלו (חציית מעבר חצייה באור אדום) לא יהיה זכאי לפיצוי.