רשלנות רפואית

מבחן ידע בנושא "רשלנות רפואית" (סמנו את התשובה המתאימה):

 1. מה זו רשלנות רפואית?

  אדם אינו יכול לבצע בכוחות עצמו את כל ששת הפעולות היומיומיות =ADL (לקום-לשכב, להתקלח, לאכול-לשתות, להתלבש-להתפשט, להתנייד, לשלוט על סוגרים).אדם סובל מ-90% נכות רפואית, אינו יכול לבצע 5 מתוך 6 הפעולות היום יומיות, או שהוא מוגדר כתשוש נפש.אדם אינו יכול לבצע בכוחות עצמו שלוש פעולות (או חצאי פעולות) מתוך ששת הפעולות היומיומית = ADL, או שהוא מוגדר כתשוש נפש.אדם לא יכול לבצע שלוש מתוך ששת הפעולות היומיומיות, וגם הוא לא מקבל גמלת סיעוד מהמוסד לביטוח לאומי.

 2. הרופא רשם תרופה במינון 0.10 מ"ג, הרוקח נתן תרופה במינון 0.200 מ"ג. למטופלת נגרם נזק בריאותי קשה. מי הגורם שהתרשל :

  הרופא שרשם את התרופה – היה צריך להדגיש את המינון.המטופלת שקנתה את התרופה ולא הבחינה בטעות.הרוקח שנתן תרופה במינון שגוי – היה צריך לשים לב למרשם הרופא.אף אחד לא התרשל.

 3. מה עו"ד רשלנות רפואית צריך להוכיח:

  קיומו של קשר סיבתי בין הרופא לבין הפעולה הרפואית (הרשלנית לכאורה)שכל הרופאים טועים, אולם לא כל המטופלים נפגעים.קיומו של קשר סיבתי בין בית החולים לבין המטופל.קיומו של קשר סיבתי בין הפעולה הרפואית (הרשלנית לכאורה) לבין הנזק שנגרם למטופל.

 4. המטופל לא חתם לפני ביצוע הטיפול על טופס הסכמה מדעת, אבל ברור שהיה בוחר לבצע את הטיפול.

  כן. גם אם היה מאשר את הטיפול, חובה היה להחתים אותו. פגעו למטופל באוטונומיה.לא. בכל מקרה הוא היה מאשר את הטיפול. לא פגעו בו בכוונה.

 5. לאחר ניתוח אף שעברה המטופלת, היא נפלה במדרגות המרכז הרפואי כתוצאה מכך, היא סובלת מפגיעה חמורה בעמוד השדרה והיא מקבלת קצבת נכות כללית בביטוח הלאומי. האם יש מקום להגשת תביעת רשלנות רפואית?

  בהחלט! הנזק נגרם לה במקום בו ערכה את הניתוח הפלסטי והמרכז הרפואי אחראי על הנזקים.לא. הנזק שנגרם אינו קשור להליך הרפואי – לניתוח הפלסטי שעברה ולכן אין רשלנות רפואית.

 6. מדוע מקרה של סרטן צוואר רחם מפושט (חודרני וגרורתי) יוגדר כרשלנות רפואית, עד שיוכח אחרת?

  זו טעות לטעון באופן כללי שסרטן צוואר רחם גרורתי הוא רשלנות רפואית. רופא לא יכול לצפות שסרטן צוואר הרחם יהיה חודרני ואין אפשרות לטעות בעניין זה.מפני שסרטן צוואר רחם צריך להתגלות כבר בשלביו הטרום סרטניים, בפענוח של בדיקת פאפ (משטח צוואר הרחם) שנשים צריכות לבצע באופן תקופתי. גילוי מוקדם וטיפול בשלבים הראשונים מונע התפשטות של סרטן צוואר הרחם ולכן יוגדר כרשלנות רפואית עד שיוכח אחרת.רק במקרים בהם החולה נפטרה, אפשר לטעון לרשלנות רפואית.אף תשובה אינה נכונה

 7. מהי תקופת ההתיישנות בלידה- עד מתי אפשר לתבוע בגין רשלנות רפואית בלידה (לתינוק נגרם נזק בשל הליך לא תקין במהלך הלידה)

  בדומה לתביעות ביטוח, תביעות רשלנות רפואית ניתן להגיש עד שלוש שנים ממועד קרות האירוע. במקרה של קטין, עד גיל 21 אפשר יהיה להגיש תביעת רשלנות רפואית ( 18 + 3).אפשר להגיש תביעת רשלנות רפואית בלידה ללא מגבלת זמן, שכן מדובר בתביעה ייחודית שאינה נפוצה, אינה ייחודית לזמן ולמקום. כלומר, גם בגיל 30 אפשר להגיש תביעת רשלנות בלידה.הורי הקטין יוכלו להגיש תביעת רשלנות רפואית עד גיל 13 (אצל בנים) או עד גיל 12 (אצל בנות).הורי הקטין יוכלו להגיש תביעת רשלנות רפואית עד היותו בן 18, ולאחר מכן יוכל הבגיר להגיש תביעת רשלנות רפואית עד הגיעו לגיל 25.

 8. רוני ביצעה את כל הבדיקות הגנטיות לפני ההיריון וכן ביצע בדיקות מעקב ההיריון כנדרש: שקיפות עורפית, סקירות מערכות וחלבון עוברי. במהלך הבדיקות עלה חשד לממצאים המעידים על מום, אך רופא הנשים המלווה את הריונה לא הפנה אותה לבצע בדיקת מי שפיר.
  בנה של רוני נולד עם תסמונת דאון אשר הייתה צריכה להתגלות במהלך בדיקות ההיריון, אז גם הייתה בידי רוני אפשרות להחליט האם לבצע הפלה.
  עד מתי תוכל רוני להגיש תביעת רשלנות רפואית בהריון?

  רק אם רוני מחזיקה בפוליסת ביטוח בריאות היא תוכל להגיש תביעת רשלנות רפואית עד גיל 18.אפשר להגיש תביעת רשלנות רפואית בהריון ללא מגבלת זמן, שכן מדובר בתביעה ייחודית שאינה נפוצה, אינה ייחודית לזמן ולמקום. כלומר, גם בגיל 25 אפשר להגיש תביעת רשלנות בהריון.רוני תוכל להגיש תביעת רשלנות רפואית בהריון עד שלבנה ימלאו 7 שנים.רוני תוכל להגיש תביעת רשלנות רפואית בהריון עד גיל 21. כלומר, 18 + 3 שנות התיישנות ביטוח.

 9. ניתוח לתיקון בקע (הרניה) בבית חולים ציבורי התארך מעבר לרגיל והסתיים כעבור ארבע וחצי שעות!! לאחר שהמטופל התאושש מהניתוח, הרופא ניגש אליו והסביר לו: "בכל מקרה של כאבים, נפיחות, סחרחורת או תופעות לוואי אחרות - תתקשר אליי לטלפון הנייד ואסביר לך מה לעשות". האם זו נורת אזהרה לרשלנות רפואית?

  לא. יש רופאים מסורים ואחראים שנותנים את המספר האישי שלהם למטופלים, כדי להיות במעקב הדוק ובדיוק כדי שלא יאשימו אותם אחר כך ברשלנות.כן. מדובר בפעולה מחשידה מעט של הרופא, שכן לא נהוג לתת למטופלים את המספר האישי ובכל מקרה של החמרה או תופעות לוואי צריך לפנות למוקד או לבית החולים בהקדם. ייתכן והרופא מסתיר התנהגות לא תקינה במהלך הניתוח.

 10. רופא השיניים סיים את ניתוח הגדלת החזה בהצלחה. המנותחת חזרה הביתה מרוצה וללא נזקים. כעבור שלושה חודשים התחילו לה כאבים חזקים בחזה ולאחר בדיקות התברר שכתוצאה מהניתוח נגרם לה נזק. האם ניתן להגיש תביעת רשלנות רפואית?

  עוד לפני שחזרה להתלונן על כאבים מדובר ברשלנות רפואית מעצם שרופא שיניים שאינו מוסמך- ביצע בה את הניתוח ולכן אפשר להגיש תביעת רשלנות.למרות שלא נגרם לה נזק מידי, ולמרות שהתמחות הרופא אינה נכונה, צריך שתהיה רשלנות בניתוח כדי שניתן יהיה לתבוע. מרגע שהתגלה נזק והוא קשור לניתוח, יש עילה לתביעת רשלנות רפואית.לא צריך להגזים. המנותחת יצאה מרוצה, זה לא משנה מי הרופא העיקר שיש לי הסכמה רפואית. הכאב חזר אחרי שלושה חודשים ואין פירוש הדבר שמדובר ברשלנות.בניתוחי חזה אין מקום להגיש תביעת רשלנות רפואית כי מדובר ברוב המקרים בניתוח פרטי לצורכי אסתטיקה בלבד ולא לצורך רפואי.