ביטוח לאומי

מבחן ידע בנושא "ביטוח לאומי" (סמנו את התשובה המתאימה):

 1. נכות כללית עוסקת בשאלה- האם כתוצאה מליקוי גופני, שכלי או נפשי –:

  אדם אינו יכול לבצע 3 מתוך 6 פעולות ADLאדם איבד את כושרו להשתכראדם אינו מסוגל לעבוד מול מחשבאדם נדרש להשגחה 24 שעות ביממה

 2. קצבת נכות כללית מוענקת למי שאיבד את כושרי להשתכר ב-

  10% לפחות עקב נכותו (עקב מחלה או פציעה).30% לפחות עקב נכותו (עקב מחלה או פציעה).50% לפחות עקב נכותו (עקב מחלה או פציעה).אף תשובה אינה נכונה

 3. נפגע תאונת עבודה הוכר על ידי המוסד לביטוח לאומי ומשולמים לו "דמי פגיעה" (למשך 91 ימים). בהנחה שכושר עבודתו נפגע, האם יכול להגיש גם תביעה במסגרת הפוליסה הפרטית שברשותו?

  לא יוכל להגיש תביעה, שכן אין כפל קצבאות: או ביטוח לאומי או פוליסה פרטית.לא יוכל להגיש תביעה. בפוליסת אכ"ע פרטית יש ברוב המקרים תקופת המתנה של 90 ימים (אלא אם יש לו פרנצ'יזה).כן יוכל להגיש תביעה. אין קשר בין דמי הפגיעה המשולמים על ידי המל"ל לבין תביעת פוליסת אכ"ע פרטית.כן יוכל להגיש תביעה, אך עליו להוכיח שהתרחשה רשלנות מצדו של המעביד.

 4. בשעת הפסקת הצהריים, ליאור החליט לצאת לאכול במסעדה מחוץ לבניין המשרדים בו הוא עובד. בדרכו למסעדה ליאור נפל ונגרם לו נזק משמעותי בגב, שבגינו נאלץ לעבור ניתוח ולהיעדר מעבודתו. האם יוכל לטעון לתאונת עבודה?

  בהחלט. כל פגיעה במהלך שעות העבודה וכחלק משגרת העבודה תחשב תאונת עבודה.ממש לא. ארוחת צהריים היא עניין פרטי ולא קשורה לתאונת עבודה.

 5. ועדה רפואית של המוסד לביטוח לאומי דחתה את התביעה לקצבת נכות בטענה שהתובע איבד את יכולת השתכרותו בכ-30%. האם התובע יכול לערער?

  לא. התובע צריך לחזור לעבודתו במהרה, שכן בינתיים הוא מפסיד הכנסה.כן. אפשר לערער על החלטת הועדה הרפואית של המל"ל. יש להתייעץ עם עו"ד.כן. אפשר לערער על החלטת הועדה הרפואית של המל"ל רק אם התובע לא פנה לחברת ביטוח פרטית.לא. התובע צריך להמתין 60 ימים כדי לבחון האם חל שינוי במצבו ולהגיש תביעה חדשה.

 6. מחלת מקצוע היא:

  מחלה הנגרמת לעובד במקום עבודתו כתוצאה מחוסר הגיינה של תנאי העבודה (למשל- דלקת גרון, חום, אלרגיה וכד').מחלה הנגרמת לעבוד במקום עבודתו כתוצאה מחוסר התאמתו של העובד לתפקיד.מחלה הנגרמת לעובד עקב ויכוחים רבים עם המעסיק הישיר.מחלה הנגרמת לעובד עקב עבודתו או עיסוקו בשל תנאי עבודתו.

 7. האם כל נכה ששיעור נכותו הרפואית עולה על 90% זכאי לפטור במס הכנסה?

  כן. בתנאי שצובר 90% רפואי לפחות משני ליקויים או 100% מליקוי אחד.לא. כל נכה יכול להגיש בקשה לפטור במס הכנסה.

 8. אילנה, תושבת הוד השרון בת 35, הפעילה את מכשיר הפן שבביתה, אך מסיבה שטרם התבררה, המכשיר גרם לקצר חשמלי ולדליקה. אילנה נפגעה קשות בפניה (כוויות וצלקות). האם אילנה זכאית לתבוע קצבת תאונה מהמוסד לביטוח לאומי?

  לא. אילנה צריכה לתבוע את יצרן הפן ו/או את חברת החשמל בלבד. המוסד לביטוח לאומי אינו קשור לנזק שנגרם לה.לא. קצבת תאונה משולמת למי שנפגעו בתאונת דרכים ואין קשר לקצר חשמלי בדירתה.כן, אילנה יכולה להגיש תביעת דמי תאונה (אם עובדת ואינה מקבלת שכר במשך 91 ימים בשל התאונה) ולהגיש תביעת נכות כללית מהמוסד לביטוח לאומי.אף תשובה אינה נכונה.